Vítězný Andrej v pasti

10. 10. 2018 7:00:00
Komunální volby skončily, ale nastává druhá neméně důležitá fáze, fáze vyjednávání a tvorby koalic. Jak samotné volby, tak i tato druhá fáze jasně ukázaly mantinel Babišovi moci.

Babiš by totiž chtěl řídit stát jako firmu. Tím se nikdy netajil, naopak se tím chlubil v rámci volebních kampaní. V tom pokračoval i v kampani k těmto komunálním volbám, jejímž ústředním (a bohatě parodovaným) bodem bylo to, že místní kluci z plakátů mají na Andreje telefon. Pokračoval tak v budování image „velkého šéfa“, který stojí nad vším tím politikařením, je na něj spoleh a v případě potřeby vstoupí na scénu jako deus ex machina a vše vyřeší. To je krásná představa, vždyť právě to lidé chtějí a chtěli tak po většinu historie. Ať to byl Václav IV., František Josef I. nebo třeba Klement Gottwald, ve významné části lidu vždy žilo přesvědčení, že vládce o zlořádech, které je trápí neví, jinak by jistě zasáhl. Ale nyní mají všichni místní lídři na velkého vůdce telefon a on tím jako správný šéf přebírá veškerou odpovědnost i za komunální úroveň, za naše docela malé problémy. To je bezpochyby velká oběť hodná samotného spasitele.

Nechce tu hlouběji rozebírat rozdíly mezi státem a firmou a dokazovat, že řídit stát jako firmu prostě technicky nelze (přede mnou tak již učinili mnozí), jen bych v této souvislosti chtěl poukázat na past, do které se dostal, a která může být začátkem jeho konce. To, co by snad mohlo fungovat v diktatuře, totiž nemůže fungovat v demokracii, která je soupeřením produktů různých stran, ale také procesem neustálého vyjednávání a uzavírání (účelových) spojenectví. A to velký šéf neumí, protože v jeho byznysu to chodilo zcela jinak.

Není na škodu připomenout, že velký byznys začal pro velkého šéfa v roce 1995 tzv. nepřátelským převzetím firmy Agrofert a tuto metodu úspěšně provedl ještě mnohokrát (např. Kostelecké uzeniny, Agro Jevišovice), další konkurenty na trhu zničil tím, že vysál jejich know how, nebo je prostě koupil a zlikvidoval. Není to zcela etické, ale víceméně legální. Byznys je nemilosrdný svět ostrých loktů. Rovněž v politice postupně převzal politickou agendu nejen konkurentů z opozice, ale i partnerů z koalice – v politickém systému vysál hlasy napravo od středu, střed a pak se soustředil na bohatý zdroj hlasů naivních levicových voličů. Posledním brilantním kouskem bylo (minimálně rétorické) přizpůsobení se volání lidu brojícímu proti migraci a EU, čímž vysál i hlasy SPD a KSČM. Volební preference ANO tak dosáhly maxima, stalo se skutečnou „catch all party“ (stranou pro všechny). Ale ouha, ta zatracená demokracie. To, co by v byznyse skončilo ovládnutím celého trhu (monopolem) skončilo v politice prohlubující se izolací. Všichni konkurenti si dobře pamatují a stále mohou na příkladu nešťastné ČSSD sledovat důsledky Andrejova kanibalského objetí. Sice vyhrál volby v mnoha městech, přesto vládnout nebude. Všichni se raději spojí proti němu, protože ze spojenectví s ním mohou získat jen krátkodobě, zatímco dlouhodobě prodělají vždy. Přišel o Prahu, a ačkoli vyhrál, přišel i o Brno, zřejmě přijde o Plzeň i o další města. ANO vyhrálo, ale nakonec prohrálo, a to navzdory velkému šéfovi s telefonem, a to kvůli němu. Pokud bude chtít příště vládnout, bude muset získat absolutní většinu, ani 35 % mu stačit nebude. On to chápe jako megapodraz, ale je to jen přirozená obraná reakce. Chtěl řídit stát jako firmu, ale přišel o veškerý koaliční potenciál, aniž by získal monopol, který by mu umožnil vládnout bez koalic. Zůstal tak stát kousek před cílem, kterého dosáhl například v Maďarsku Orbán, který si pak mohl politický systém upravit na míru a státu skutečně podobným způsobem vládne (což se zase nelíbí té protivné EU). To je nezáviděníhodná situace a já jsem velmi zvědav, jak si s ní Babišovi moudří poradci a mediální guruové poradí.

Autor: Marcel Gondorčín | středa 10.10.2018 7:00 | karma článku: 28.26 | přečteno: 868x

Další články blogera

Marcel Gondorčín

1968 a 2018 - (ne)poučení z krizového vývoje

Dnes si připomínáme významné výročí. Nechci nosit dříví do lesa a rozebírat to, co je všeobecně známo a co jiní popisují jistě fundovaněji. Místo toho se zamýšlím nad tím, jak nás tato událost ovlivnila a stále ovlivňuje.

21.8.2018 v 7:06 | Karma článku: 19.27 | Přečteno: 444 | Diskuse

Marcel Gondorčín

Žoldák nebo hrdina NATO je naše rodina

Jak bývá v poslední době zvykem, i tragická smrt našich vojáků v Afghánistánu rozdělila veřejnost na dva nesmiřitelné tábory. Z děr opět vylezli trollové a naši fašističtí i komunističtí politici se událost snaží patřičně zneužít.

9.8.2018 v 16:15 | Karma článku: 35.17 | Přečteno: 3797 | Diskuse

Marcel Gondorčín

O prorocích a spasitelích, aneb jak vzal Tomáš Klus na sebe naše viny

Řada z nás pracuje pro lidi, se kterými nesouhlasí, či si jich neváží a dělá věci, které jsou v rozporu s naším přesvědčením a to proto, že nic není jen černé a bílé, protože se se nějak musíme živit, kvůli kariéře, kvůli pohodí.

26.7.2018 v 12:22 | Karma článku: 38.75 | Přečteno: 5769 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Kysela

Šibenice, kytky v koši a něco od Kryla

Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou. Demokracie prospívá, bez nás a pragmaticky. Brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky

19.11.2018 v 4:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Tonička Plíšková

Kolaboranti a zrádci vlastní země, vlastní rodiny, svých dětí a potomků...

V den piety 17.listopadu se opět vyrojila drzá a bezcitná individua bez úcty k představitelům našeho státu, zvolených demokratickou volbou. Bez úcty k historii národa, studentům bojujícím proti fašismu za svobodu naší země a lidu.

19.11.2018 v 0:17 | Karma článku: 20.36 | Přečteno: 274 | Diskuse

Martin Malý

CO KDYBY pane premiére?

S panem premiérem se táhnou, jako červená nit, různá, CO KDYBY. Žijeme na jednu stranu ve velmi složité době, na druhou stranu, jsme se nikdy tak dobře neměli. Situace je ale velmi křehká a nelze řídit stát jako svou firmu.

18.11.2018 v 22:00 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 355 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Ministerstvo reaguje na případ „květiny v koši“

Ministerstvo se rozhodlo v reakci na případ „květiny v koši“ upravit pravidla pro zacházení s květinovými a jinými dary, kterými lidé vyjadřují úctu, vzpomínku, nebo pietu na místech spojených s významnými událostmi.

18.11.2018 v 19:00 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 1007 | Diskuse

Ladislav Jílek

Závažná chyba

Periodicky se objevují kauzy vycházející z toho, že někdo spolupracoval s StB. Naposledy byla tato kauza oprášena u J. Nohavici v souvislosti s vyznamenáním od Putina. Situace kolem premiéra už taky otravuje vzduch moc dlouho.

18.11.2018 v 18:52 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 715 | Diskuse
Počet článků 14 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1334

Pracuji jako komorník v hlavním městě piva. Jako většina z Vás, i já rozumím všemu. Věřím v boha a věčnou včelu. Rád poslouchám a ještě radši mluvím.

Najdete na iDNES.cz