ČSSD – kam s ní?

17. 05. 2018 16:27:32
V různých diskuzích často narážím na myšlenku, že klasické dělení na pravici a levici je překonané, že sociální demokracie již splnila svoji historickou úlohu a do budoucna není potřeba.

Já se domnívám, že to není pravda. Ano máme zaplaťpánbůh demokracii, máme štědrý sociální systém, bezplatné školství a zdravotnictví. Ale sociální demokracie je tu jednak proto, aby tyto výdobytky hájila, jednak proto, že její historický úkol neskončí nikdy. V každé i té sebedokonalejší společnosti budou totiž vždycky vedle lidí silných, bohatých a chytrých také lidé slabší, chudší a hloupější a já věřím, že ti první by se neměli povyšovat, ale měli by těm druhým pomáhat. Ale pozor, pomáhat neznamená uplácet! Pomáhat znamená odstraňovat bariéry a znevýhodnění, zajistit všem co nejspravedlivější podmínky k tomu, aby si mohli pomoci sami. Pokud někdo upadne, musíme mu pomoct postavit se na vlastní nohy, ne ho vzít do vleku a do konce života táhnout. Tím totiž nikomu nepomáháme, tím pouze problém prohlubujeme a přenášíme do dalších generací. Sociální systém musí být pouze pro potřebné, kvalitní a bezplatné školství i zdravotnictví pro všechny! Je mi fuk jak to mají v jiných zemích, USA nebo v Rusku, Česko je jednou z nejvíce rovnostářských společností na světě a tak by to mělo i zůstat. Každý má právo na důstojný život. Důchodci mají za svou celoživotní práci právo na důstojné stáří, mladé rodiny mají právo na dostupné bydlení a kvalitní služby pro děti. Všichni pak mají právo na důstojné pracovní podmínky a spravedlivou odměnu za odvedenou práci.

ČSSD není ani nemá být stranou pro všechny. Strana, která se snaží zalíbit všem, riskuje, že se přijde o svou tvář, o to co jí odlišuje, o důvěryhodnost, náplň, smysl. ČSSD není a ani nemá být národoveckou stranou – určitě může získat nějaké hlasy, pokud se postaví „diktátu Bruselu“ a strašlivé hrozbě islamizace, ale vždy budou existovat strany, pro které je toto téma stěžejní, a které s ním umí pracovat lépe. ČSSD nesmí být stranou jednoduchých řešení pro jednoduché lidi.

Jestliže přichází o členy, sympatizanty i voliče, není to tím, že by sociálnědemokratická myšlenka ztratila na atraktivitě, vždyť solidarita a pomoc druhým bude přeci vždycky sympatičtější než egoismus a sobectví. Není to tím, že by nereagovala na aktuální problémy a působila nejednotně. Zatímco jiné strany se mohou točit jako korouhvičky dle nálad ve společnosti a rad marketingových expertů, sociální demokracie musí zůstat pevná a věrná základním ideálům, které jí stvořily, a díky tomu si v ostatních otázkách může dovolit názorovou pestrost, která jí nebude oslabovat, ale obohacovat a posilovat. Dnešní mediální společnost přeje silným osobnostem, ale není to ani dlouhodobá absence charismatického vůdce, co jí přivedlo do dnešní krize. Tou hlavní příčinou je absolutní ztráta důvěryhodnosti – minimálně od doby Stanislava Grosse už nikdo nevěří, že to ČSSD „myslí upřímně“, že opravdu chce pomáhat, a už vůbec, že při tom postupujeme s péčí řádného hospodáře. Díky svým minulým úspěchům se ČSSD obdobně jako před tím ODS stala výtahem k moci, vlivu a penězům, základnou pro kariéristy, cílem korupčníků. Ve straně postupně klesal počet a zejména vliv autentických sociálních demokratů vůči prospěchářům a technokratům. Ze strany pro masy se stala takřka uzavřená společnost. Každá strana je přitom jen tak kvalitní, jak kvalitní jsou její aktivní členové, zejména ti, kteří se podílejí na správě věcí veřejných a komunikaci s veřejností. ČSSD ale přestala o nové členy, kteří by mohli narušit zajeté (ne)pořádky stát, vnitrostranická diskuse se z roviny ideologické přesunula do roviny technokratické. Obávám se, že minulý sjezd na tom nezměnil vůbec nic. Všichni, včetně nového vedení se shodují, že obroda strany je nezbytně nutná a nepochybně bude dlouhá a bolestivá. Přesto však dosud nezačala a vesele je v přímém přenosu ukazována agonie umírajícího.

Zabránit vzniku vlády ANO opřené o antisystémové strany je jistě bohulibý čin, nicméně pokud ČSSD opravdu vstoupí do vlády s usvědčeným agentem STB a z podvodu obviněným Andrejem Babišem navzdory tomu, že to ještě nedávno veřejně odmítala a její volební kampaň byla jedním velkým antibabišem, přijde o ten malinký, dnes již takřka nepatrný zbytek důvěryhodnosti, který jí zbyl. Je to nevýhodné strategicky a nepřijatelné eticky. Je to chyba. Statistické průzkumy naznačují, že katastrofální výsledek z posledních voleb nemusí být ještě tím absolutním dnem, v příštích volbách se do parlamentu nemusí ČSSD dostat vůbec. Je ale otázkou, jestli by čtyři roky mimo sněmovnu neprospěly obrození strany více než kanibalské objetí s ANO a komunisty. ČSSD se přeci nemusí starat o prosazování nejvíce líbivých částí volebního programu, ten jí dávno ukradlo ANO spolu s voličskou základnou a uplácet voliče teď bude ona. Rozhodně by se měla také bránit spolupráci s KSČM, protože ideová podobnost je jen zdánlivá. KSČM, stejně jako před tím KSČ totiž není a nikdy nebyla stranou komunistickou, a tedy primárně levicovou, ale stranou ruského imperialismu. Od jejich ochočení ve 20. letech 20. století vůbec nezáleží na tom, kdo v Rusku vládne, vždy tu budou od toho, aby mu poslušně sloužili, často (vlastně téměř vždy) proti zájmům vlastního státu i lidí, které tvrdí, že v politice zastupují.

Boj ČSSD o ministerská křesla byl vzhledem k bídnému zisku hlasů jistě více než úspěšný, nicméně nezaujatému pozorovateli mohl možná až příliš připomínat boj divé zvěře o koryta. Vzhledem k tomu, že ani tak nebude mít vláda nadpoloviční většinu, nejsou tato křesla ničím jiným, než úplatkem za užitečnou stafáž a legitimizaci dalšího úpadku politické kultury, která u nás ani tak příliš vysokou úroveň neměla. ANO vyhrálo volby, nebude mi tedy vadit, když bude vládnout, ale velmi by mi vadilo, pokud by vládla s ČSSD v roli užitečného idiota po svém boku. To si strana s historií ČSSD přes všechny své hříchy nezaslouží. Ve vnitrostranickém referendu budu proto hlasovat proti vstupu ČSSD do vlády.

Autor: Marcel Gondorčín | čtvrtek 17.5.2018 16:27 | karma článku: 14.69 | přečteno: 428x


Další články blogera

Marcel Gondorčín

Vítězný Andrej v pasti

Komunální volby skončily, ale nastává druhá neméně důležitá fáze, fáze vyjednávání a tvorby koalic. Jak samotné volby, tak i tato druhá fáze jasně ukázaly mantinel Babišovi moci.

10.10.2018 v 7:00 | Karma článku: 28.15 | Přečteno: 856 | Diskuse

Marcel Gondorčín

1968 a 2018 - (ne)poučení z krizového vývoje

Dnes si připomínáme významné výročí. Nechci nosit dříví do lesa a rozebírat to, co je všeobecně známo a co jiní popisují jistě fundovaněji. Místo toho se zamýšlím nad tím, jak nás tato událost ovlivnila a stále ovlivňuje.

21.8.2018 v 7:06 | Karma článku: 19.26 | Přečteno: 434 | Diskuse

Marcel Gondorčín

Žoldák nebo hrdina NATO je naše rodina

Jak bývá v poslední době zvykem, i tragická smrt našich vojáků v Afghánistánu rozdělila veřejnost na dva nesmiřitelné tábory. Z děr opět vylezli trollové a naši fašističtí i komunističtí politici se událost snaží patřičně zneužít.

9.8.2018 v 16:15 | Karma článku: 35.17 | Přečteno: 3783 | Diskuse

Marcel Gondorčín

O prorocích a spasitelích, aneb jak vzal Tomáš Klus na sebe naše viny

Řada z nás pracuje pro lidi, se kterými nesouhlasí, či si jich neváží a dělá věci, které jsou v rozporu s naším přesvědčením a to proto, že nic není jen černé a bílé, protože se se nějak musíme živit, kvůli kariéře, kvůli pohodí.

26.7.2018 v 12:22 | Karma článku: 38.75 | Přečteno: 5756 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Prouza

Když je máš, tak je ukaž aneb Politická krása bez závoje

Tak chrám sv. Víta už není jen gotiky chlouba. Své chlouby tam bude od teď ukazovat kdekdo. Někdo gotické, jiný třeba barokní. Aktivistka Aneta Petani vystrčila své dvě Istanbulské úmluvy kardinálu Dukovi pod nos. Velká chyba!

17.10.2018 v 1:13 | Karma článku: 5.57 | Přečteno: 81 | Diskuse

Ladislav Kováčik

Pomník maršalovi Konevovi v Banskej Bystrici?

Slovensko-ruská spoločnosť, ktorej najviditeľnejším predstaviteľom je expremiér a exdisident Ján Čarnogurský, žiada postaviť pomník maršalovi I. S. Konevovi v Banskej Bystrici. Domnievam sa, že by to nebol správny krok.

16.10.2018 v 22:15 | Karma článku: 6.71 | Přečteno: 151 | Diskuse

Jan Pecha

Hradní násoska vs. Gabčík, Kubiš, Opálka

Tak jsme si zase užili nejnižší dno pana prezidenta. Ostuda nezměrná a divím se Českému rozhlasu, že tohoto tvora ještě připouští do živého vysílání. To snad Hovory z Lán s Pussy Riot nestačily?

16.10.2018 v 22:04 | Karma článku: 17.57 | Přečteno: 419 | Diskuse

Tomáš Břicháček

200 dnů do Junckerova summitu v Sibiu

Jak skončí diskuse o budoucnosti EU? Evropští lídři nejspíš přijdou s dalším „Římským prohlášením“ plným frází a banalit, poplácají se po ramenou a bude vymalováno. Pojede se dál po vyjetých kolejích. Na změnu zapomeňte.

16.10.2018 v 20:00 | Karma článku: 16.04 | Přečteno: 349 | Diskuse

Karel Trčálek

Když je prezident a hlava státu totální smrt

Vypadá to, že brzy budeme mít nového prezidenta, protože ten nynější se nám již docela rozpadne, ale ještě předtím bude všem pro smích jako ten paralytický oficír z Petrolejových lamp

16.10.2018 v 18:26 | Karma článku: 19.95 | Přečteno: 682 | Diskuse
Počet článků 14 Celková karma 27.53 Průměrná čtenost 1327

Pracuji jako komorník v hlavním městě piva. Jako většina z Vás, i já rozumím všemu. Věřím v boha a věčnou včelu. Rád poslouchám a ještě radši mluvím.

Najdete na iDNES.cz